خادم مردم

پایگاه خبری تحلیلی حماسه ساز

خادم مردم

پایگاه خبری تحلیلی حماسه ساز

خادم مردم
(پیشگام در حماسه سیاسی، اقتصادی و فرهنگی)
آخرین مطالب

۴ مطلب در فروردين ۱۳۹۷ ثبت شده است

به گزارش پایگاه خبری صدای جویا از شاهین‌شهر اصفهان؛ ظهر امروز دوشنبه ۲۷ فرودین ماه ۱۳۹۷ ؛ علیرضا بصیری جزی در دیدار اصحاب رسانه شاهین‌شهر و میمه(فارس، شاهین پرس، صدای جویا، خبر رسان، ماهنامه شهرستان، روزنامه اصفهان زیبا، باشگاه خبرنگاران جوان و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی) در محل فرمانداری این شهرستان با تبریک سال جدید(حمایت از کالای ایرانی) و همچنین حول ماه شعبان المعظم اظهار کرد: مسئولان باید ارتباط تنگاتنگ و بیشتری با اصحاب فرهنگ و رسانه داشته باشند و از قابلیت‌های آن‌ها در رسیدن به اهداف مقدس جمهوری اسلامی ایران که همان خدمت صادقانه به مردم می‌باشد نهایت استفاده و بهره را بکنند.

وی با تأکید بر اینکه بر اساس قانون باید خبرنگاران در جریان همه مسائل و تصمیماتی که برای رشد و پیشرفت کشور گرفته می‌شود قرار گیرند، افزود: تنها چیزی که موجبات آرامش در یک خبرنگار را به وجود می‌آورد اطلاع‌رسانی است.

فرماندار شهرستان شاهین‌شهر و میمه با بیان اینکه اطلاع‌رسانی خبرنگار در سطح جامعه باید بر اساس واقعیت و صداقت باشد، گفت: خبرنگار باید این شهامت را نیز داشته باشد چنانچه اگر اطلاعات غلطی را در جامعه انعکاس داد آن را سریعاً تکذیب کند تا روح آرامش و اعتماد به جامعه برگردد.

وی با اشاره به تأثیرگذار بودن نقش اطلاع‌رسانی رسانه‌ها در پویایی و سالم بودن یک جامعه بیان داشت: اگر خدایی نخواسته این رسالت خطیر اطلاع‌رسانی به شکل مطلوب و صحیحی صورت نپذیرد بدون شک فساد برانگیز خواهد شد.

بصیری جزی با تشویق کردن خبرنگاران به انتقادهای صحیح از مسئوولان بیان داشت: همه به‌خوبی بر این امر واقف هستند که انتقاد صحیح و به‌جا باعث رشد یک سازمان و نهاد برای خدمت بهتر و بیشتر به مردم خواهد شد.

وی با بیان اینکه شهرستان شاهین‌شهر و میمه با ۱۷درصد بیکاری در ردیف شهرستان‌هایی با بیشترین آمار بیکاری در استان اصفهان جای گرفته است، اظهار داشت: در چنین شرایطی مدیران واحدهای تولیدی تا آنجا که می‌توانند باید از نیروهای جویای کار بومی این شهرستان استفاده کنند، چون هم به کاهش شمار بیکاران کمک و هم هزینه‌های رفت‌ وآمد کارگران را از محل زندگی آن‌ها تا کارخانه، کم‌تر خواهد کرد.

فرماندار شهرستان شاهین‌شهر و میمه ادامه داد: شهرستان شاهین‌شهر و میمه ۸۰ هزار فعال اقتصادی و بیش از ۱۳ هزار بیکار دارد که نیمی از واحدهای صنعتی این شهرستان یا تعطیل و یا نیمه فعال هستند و نیمی دیگر بین ۳۰ تا ۵۰ درصد ظرفیت ممکن، فعالیت می‌کنند.

بصیری جزی بر ضرورت اصلاح قوانین مالیاتی و تسهیل در پرداخت تسهیلات بانکی به واحدهای متقاضی را در رونق فعالیت‌های دوباره واحدهای صنعتی و افزایش اشتغال بیکاران تأکید کرد و خاطرنشان شد: بر اساس اعلام نظر کارشناسان ارزیابی از استان اصفهان، این شهرستان در زمینه مبارزه با کالای قاچاق و ارز رتبه نخست را در بین تمام شهرستان‌های استان اصفهان به خود اختصاص داده است.

وی بحران کم‌آبی را در استان اصفهان به‌خصوص در سطح شهرستان شاهین‌شهر و میمه جدی دانست و متذکر شد: اگر هر یک از شهروندان، کشاورزان و واحدهای صنعتی و خدماتی تا۳۰ درصد مصرف آب خود را کاهش دهند، قادر تابستان امسال پشت سر بگذاریم.

بصیری جزی با بیان اینکه سرانه مصرف روزانه آب  به ازای هر نفر در شهرستان شاهین‌شهر و میمه ۱۸۰ لیتر می‌باشد که این میزان مصرف با وضعیت موجود منابع آبی بسیار نگران کننده است، متذکر شد: تکلیف صندلی‌های خالی فرمانداری شاهین‌شهر به‌زودی مشخص خواهد شد.

وی گفت: پرونده اختلاف شهرداری شاهین‌شهر و پالایشگاه اصفهان در خصوص پرداخت مطالبات احتمالی پالایشگاه به شهرداری، در دیوان عدالت اداری در دست پیگیری است.

انتهای پیام/ج

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۲۸ فروردين ۹۷ ، ۱۹:۰۸
آقای جویا

به گزارش پایگاه خبری صدای جویا از شاهین‌شهر اصفهان؛ ظهر امروز ۲۸ فروردین‌ماه ۱۳۹۶ طی حکمی از سوی محسن نیرومند مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان؛ کریم علینقی به‌عنوان رئیس جدید اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان شاهین‌شهر و میمه منصوب و از زحمات و خدمات عبدالرضا آزاد رئیس پیشین این اداره تقدیر و تشکر به عمل آمد.

از جمله سوابق کریم علینقی رییس جدید اداره کار شهرستان شاهین‌شهر و میمه می‌توان به رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی اردستان، رئیس تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان برخوار و به‌عنوان مدیر نمونه استان اصفهان در جشنواره شهید رجایی در سال ۱۳۹۰ اشاره کرد.

در ضمن آقای کریم علینقی فعلاً با حفظ سمت تا مشخص شدن رئیس جدید، سرپرست اداره تعاون کار و رفاه اجتماعی شهرستان برخوار نیز می‌باشند.

انتهای پیام/ج

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۲۸ فروردين ۹۷ ، ۱۹:۰۷
آقای جویا

به گزارش پایگاه خبری صدای جویا از اصفهان، محدثه رئوفی فعال مسائل اجتماعی طی یادداشتی با عنوان (زنان فراموش‌شده‌ی امروز، پایه‌های توسعه‌ی فردا) آورده است؛ مشارکت، اساس مردم سالاری است. یکی از اهداف برجسته‌ی توسعه، نفی نابرابری‌های طبقاتی، قومی، جنسی و در کل انسانی است.

در شرایط کنونی، پژوهش درباره‌ی حقوق زنان خواست و نیاز زمانه است و امروزه حضور زنان در مناصب بالا و تصمیم‌گیری در امور کشور به یک ارزش جهانی بدل شده است که سطح توسعه‌ی انسانی را با آن ارزیابی می‌کنند. با نگاهی به تاریخچه‌ی ایران به سهولت می‌توان به رتبه‌ی پایین آن در ارزیابی شاخصه توسعه انسانی پی برد.

موانع مختلف مشارکت سیاسی زنان، یک بحران عمده در قدرت سیاسی ایران است. البته درحالی‌که در برخی کشورهای به اصطلاح مدرن، زنان به‌عنوان شهروند درجه دو تلقی می‌شوند؛ دین اسلام منزلت بالایی برای زنان در نظر گرفته است که در آن زنان علاوه بر حقوق اجتماعی و اقتصادی از نظر سیاسی نیز دارای شخصیتی مستقل همانند مردان می‌باشند و آیه ۱۲ سوره ممتحنه نیز مصداق این ادعاست که با حفظ حرمت و رعایت عفت زنان، هیچ‌گونه محدودیتی برای مشارکت در فعالیت‌های سیاسی آنان وجود ندارد؛ بنابراین چنانچه در نظام دینی و اسلامیِ ما از یکسو اعتقاد به مشارکت زنان بیان شود و از سوی دیگر آن را زیر سلطه‌ی اتوریته های مختلف بی‌اثر سازند، اصلاحات فاقد آن محتوای عقلایی می‌شود که لازمه‌ی تحقق آن است و خلأ تئوریک نیز در اصلاحات ما جدی است که مشارکت سیاسی زنان را به انزوا می‌کشاند.

واضح و مبرهن است هیچ نظام سیاسی‌ای که نیمی از افراد جامعه‌ی آن از حضور کامل در صحنه ی مشارکت سیاسی برخوردار نباشد نمی‌تواند خود را دموکراتیک بنامد و شالوده‌های تمدنی نیرومند را پایه‌ریزی کند.

با این وجود آیا بدون احقاق حقه حقوق زنان، به دستورات دینی مبتنی بر تساوی حقوق زن و مرد که بارها نیز مورد تأکید قرار گرفته است؛ عمل کرده‌ایم؟ آیا نمای سمبولیک تعداد اندکی از زنان در امور کشوری نشان‌دهنده‌ی این است که زنان راه بس درازی را جهت نائل شدن به حقوق انسانی، مدنی و دموکراتیک خود دارند؟ چرا محرومیت زنان از مشارکت‌های سیاسی که از جمله مطالبات آنان است برطرف نمی‌شود؟

سال‌هاست که تبعیض‌ها، خصوصاً تبعیض‌های اجتماعی و سیاسی علیه زنان، سبب نادیده گرفته شدن توانایی رهبری‌شان در عرصه‌های مختلف و محرومیت نسبی آن‌ها از تساوی حقوق اجتماعی شده است. هر چند که طی مهروموم‌های اخیر مشارکت‌های زنان در امور کشور سیر صعودی داشته اما هنوز فاصله‌ی زیادی میان آنچه هست و آنچه باید باشد وجود دارد.

از آنجا که زیر ساخت‌های فکری و فرهنگی جامعه‌ی ما کاملاً سنتی است؛ بدیهی است تا زمانی که نگاه‌های کلیشه‌ای به زنان از بین نرفته و آنان نیز خود توانمندی‌ها، ظرفیت‌ها و اثرگذاری‌های خود را باور نکرده‌اند؛ محرومیت‌های نسبی برایشان در جامعه‌ی ایران باقی خواهد ماند. بیش از هر چیز آنچه نیازمند اصلاح است، تغییر برخی نگرش‌های نادرست در زمینه‌ی لزوم مشارکت دادن زنان در روندهای سیاسی است.

قوانین، محصول شرایط خاص سیاسی _ اجتماعی عصری است که در آن تدوین‌شده‌اند. در عصر کنونی که عصر شایسته‌سالاری و فرصت‌های برابر است می‌توان با یاری جستن از اهرم‌های فرهنگی و همین‌طور پشتیبانی مردان و زنان روشن بین، فضای فرهنگی جامعه را برای پذیرش بازنگری در قوانین زن ستیز مهیا ساخت.

مطمئن‌ترین راه برای افزایش سطح مشارکت زنان در سطوح مدیریتی سیاسی کشور، به‌کارگیری «نظام سهمیه‌بندی» است که در آن درصد مشخصی از همه‌ی مناصب مجلس نمایندگان، کابینه و وزارتخانه‌ها الزاماً به زنان اختصاص می‌یابد.

همچنین مسئله جامعه‌پذیری سیاسی که از طریق آن افراد با نظام سیاسی، وظایف، حقوق و نقش‌های خویش در جامعه به‌عنوان یک شهروندِ دارای حق سیاسی آشنا می‌شوند، باید جدی گرفته شود.

احزاب سیاسی نیز توجه داشته باشند که اگر می‌خواهند همچنان از آرای زنان برخوردار باشند؛ باید از استفاده ابزاری از آرای زنان بپرهیزند و کوشش خود را برای تعیین سهمیه‌بندی حضور زنان در هیئت‌های اداره‌کننده‌ی این سازمان‌ها گسترش دهند تا زنان جامعه نیز با دیدی مثبت به این احزاب نگریسته و خود را تنها عمله‌ی رأی احزاب به شمار نیاورند. حتی دولت نیز می‌تواند شرط حضور و فعالیت احزاب و گروه‌های سیاسی را، اتخاذ نظام سهمیه‌بندی در درون احزاب تعیین کند؛ بدین ترتیب دولت نیز به تعهد خویش برای ارتقای وضعیت زنان در زمینه‌ی حضور مدیریتی آنان در سطح نخبگان عمل کرده است.

رفع نگاه جنسیتی به حضور زنان در عرصه‌های اجتماعی و فرهنگی نیازمند آموزش از مقطع دبستان است؛ چراکه کلیشه‌های جنسیتی باید از نگاه کودکان پسری که در آینده مردان جامعه خواهند شد و در عرصه‌های مدیریتی حضور خواهند یافت، زدوده شود.

باید از طریق آموزش، نحوه مشارکت و آگاهی‌های لازم برای زنان به‌وسیله رسانه‌ها، سازمان‌ها، آموزش‌وپرورش و آموزش عالی و حتی در قالب متون درسی انجام پذیرد تا زنان جامعه از همان دوران تحصیل، آمادگی‌های لازم برای حضور همه‌جانبه در جامعه را کسب کنند.

«مکانیسم تقلید» نیز در ورود زنان به عرصه‌ی سیاسی تأثیرگذار است به‌گونه‌ای که وقتی در کشوری زنان برای اولین بار به یک مقام سیاسی دست می‌یابند؛ این انگیزه برای زنان دیگر نیز فراهم می‌شود که راه ورود آنان به مراحل بالای مدیریت بسته نیست.

در باور نگارنده تا وقتی که زنان در جوار مردان با وحدت و باورهای عقلانی، منطقی، علمی، آگاهانه و پیگیر در تمام شئون نظام اجتماعی _ سیاسی و اقتصادی _ فرهنگی به‌صورت متساوی الحقوق، قانونی و عملی شناخته نشوند و زنان جایگاه مناسب، پایدار، دموکراتیک و عملی خود را در بطن سیستم جامعه کسب نکنند؛ جرقه‌های آزادی، ظهور نوآوری‌های فکری، خود باوری و خود سازی، شکوهمندی های اقتصادی و اجتماعی و توسعه‌ی انسانی به طور اساسی در جامعه‌ی ما خلق نخواهد شد.

از این رو، تشویق و ترغیب زنان به مشارکت‌های فرهنگی،‌ مطالعه و آگاهی از حقوق اجتماعی خویش در جهت اثبات توانمندی‌ها،‌ استقلال و شایستگی‌های آنان در تمامی زمینه‌ها، عین عدالت‌خواهی است و پرهیز از تقابل و کینه‌ورزی، به این دعوت فرهنگی مشروعیت می‌بخشد.

پس بر همه زنان واجب است که تلاش‌های معقول و مبارزات خستگی‌ناپذیر را در جهت رفع نگاه ضعیفانه به آن‌ها و سایر موانع ترقی، به راه‌اندازند تا به تساوی حقوق زن و مرد نایل آیند و مقوله‌ی مدیریت و استقلال زنان در جامعه به‌صورت روندی پایدار متجلی شود نه رویدادی اتفاقی و استثنایی.

انتهای پیام/ج

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۱۹ فروردين ۹۷ ، ۰۹:۴۰
آقای جویا

به گزارش پایگاه خبری صدای جویا، سایت عدالت‌خواهی شاهین‌شهر این بار طی یادداشتی به سراغ حجت‌الاسلام محمدرضا نریمانی مسؤول دفتر امام جمعه شاهین‌شهر رفته و گفته است؛ جناب آقای نریمانی شما که اجازه بیان هیچ انتقاد و حتی بیانات رهبری را نمی‌دهید و اکنون در دفاع از امام‌جمعه تمام قد به صحنه آمده‌اید همان کسی هستید که قصد بر ملا کردن ناگفته‌های امام‌جمعه را داشتید و نامه‌ای مکتوب کردید تا برای تهران و شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه ارسال کنید ولی امام‌جمعه شاهین‌شهر متوجه می‌شوند و شما را از دفتر خود اخراج می‌کنند!

که مدتی را بیکار بودید و در دفتر نشر معارف گذر عمر می‌کردید تا اینکه با عذرخواهی و دادن تعهد به امام‌جمعه که دیگر از این رفتارها را مرتکب نشوید، دوباره به سرکار بازگشتید!

آقای نریمانی اینکه شما به خاطر حفظ شغل خود زبان را بر نقدهای وارد بر ایشان می‌بندید و سکوت پیشه می‌کنید و تازه مدافع ایشان می‌شوید دلیل نمی‌شود که عدالت‌خواهانی که بی‌اعتنا به دنیا و چرب و شیرین آن هستند مانند شما زبان در کام گیرند!

آقای نریمانی همه نمی‌توانند مانند یکدیگر باشند، شما بالاخره خرج و مخارج بالائی دارید، اقوام شما در دفتر امام‌جمعه شاهین‌شهر مشغول به کار هستند ولی اگر خودتان سخن نمی‌گویید، بگذارید دیگران سخن بگویند.

آقای نریمانی مردم شاهین‌شهر نسبت به شما هم ابهامات بسیاری دارند؛ چطور می‌شود وقتی شما در این شهر آمدید هیچ نداشتید و الان دارای اموال زیادی شده‌اید تا جائیکه قصد داشتید ماشین شاسی‌بلندی خریداری کنید که یکی از دوستان مانع شدند و شما را به رعایت زی طلبگی و حفظ شأن روحانی اصیل که ساده زیستی را سرلوحه دارد توصیه کردند.

این در حالی است که چندی پیش رهبر انقلاب در درس خارج خود به شدت از روحانیونی که ماشین‌های گران‌قیمت سوار می‌شوند گلایه کردند و این کار را حتی اگر پول داشته باشند حرام و اسراف نامیدند، آن وقت جالبه امثال آقای نریمانی از فتوای رهبری و استماع خطبه‌ها میگویند!

آقای نریمانی مردم نسبت به شما ابهاماتی دارند که لازم است به مردم پاسخگو باشید و بگوئید این ثروت را از کجا و چطور به دست آوردید؟

پاسخ دهید که چطور یک جریان روحانی در این شهر که برخی مناصب مسئولیتی در ادارات را عهده‌دار شده‌اند و یا جزء اعوان‌وانصار شما هستند و به مسئولیت‌های جزئی دست یافته‌اند و یا به‌واسطه شما دارای امتیازات و بودجه فرهنگی شده‌اند، چرا در مقابل ظلم‌ها و نا عدالتی‌ها، ریخت‌وپاش‌های بیت‌المال و حقوق‌های نجومی و پارتی‌بازی سکوت کرده‌اند و صدایشان در نمی آید؟!

خود میدانید در این زمینه‌ها ناگفته‌ها بسیار است و می‌شود به ترتیب نام برخی از روحانیون را برد و گفت چطور در این سال‌ها به ثروت‌اندوزی مشغول شده‌اند و از چه راه‌هایی!

البته غالب روحانیون این شهر تحت تأثیر امام‌جمعه سابق شاهین‌شهر و آن استاد اخلاق ساده‌زیست و مرد خدا یک زندگی بسیار ساده و بی‌آلایش دارند ولی تفکر شماها به آبروی روحانیت انقلابی ضربه‌های سنگینی زده است.

آقای نریمانی شما را توصیه می‌کنید خطبه منا امام حسین را صدها بار بخوانید و خود را مخاطب این بیانات گهربار قرار دهید.

امام حسین علیه‌السلام در خطبه منا می‌فرمایند: «شما روحانیون نسبت به حق ضعفا و محرومین کوتاه آمده‌اید. این حقوق را نادیده گرفته‌اید و سکوت کرده‌اید اما هر چیز که فکر می‌کردید حق خودتان است مطالبه کردید. شما هر جا حق ضعفا و مستضعفین بود کوتاه آمدید و گفتید ان‌شاءالله خدا در آخرت جبران می‌کند اما هر جا منافع خودتان بود آن را به‌شدت مطالبه کردید و محکم ایستادید.»

آقای نریمانی طبق صحبت‌های امام حسین علیه‌السلام هر جا به شماها انتقاد شد و منافع خودتان بود، شما محکم ایستادید و عدالت‌خواهان را به دادگاه کشیدید یا تحریم کردید یا مسجدشان را غصب کردید ولی هر جا حق مردم مستضعف و جفای بر بیت‌المال شد چشمان خودتان را بستید!

آیا این‌قدر که از عدالت‌خواهان شکایت و پرونده‌سازی کردید، یک‌بار برای دفاع از حق مردم از مفسدین اقتصادی و ویژه خواران شکایت کردید؟!

انتهای پیام/د

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۱۴ فروردين ۹۷ ، ۲۱:۵۷
آقای جویا