خادم مردم

پایگاه خبری تحلیلی حماسه ساز

خادم مردم

پایگاه خبری تحلیلی حماسه ساز

خادم مردم
(پیشگام در حماسه سیاسی، اقتصادی و فرهنگی)
آخرین مطالب

۳ مطلب در شهریور ۱۳۹۴ ثبت شده است


تولید بیش از 50 درصد فولاد کشور در گروه شرکت های فولاد مبارکه اصفهان

شرکت فولادمبارکه اصفهان در سالهای 92 و 93  توانست بیش از 50 درصد فولاد کشور را تولید نماید . گروه فولاد مبارکه در مدت زمان مذکور موفق شد با صادرات بیش از 2.5 میلیون تن محصولات فولادی خود به بازارهای جهانی به ارزش یک میلیاردو سیصد میلیون دلار، سهم یک درصدی در تولید ناخالص داخلی(GDP) را به خود اختصاص دهد، ضمن اینکه کسب سهم 6 درصدی در تولید ناخالص داخلی بخش صنعت ، کسب عنوان دومین شرکت بورس اوراق بهادار از لحاظ ارزش بازار و "کسب تندیس زرین تعالی سازمانی" و عنوان "شرکت سرآمد سال" و "شرکت دانشی برتر کشور" از دیگر افتخاراتی است که شرکت فولادمبارکه اصفهان طی دو سال گذشته به آن دست یافته است .

مزیت های نسبی تولید فولاد در ایران

در سند چشم انداز 1404 دستیابی به تولید فولاد به میزان 55 میلیون تن را هدف ‌گذاری شده کرده است. امید است با توجه به شرایط اقتصاد جهانی و فضای رقابتی و با توجه به عوامل مثبت داخلی از جمله معادن سنگ‌ آهن ، منابع انرژی ، دسترسی به نیروی کارمتخصص، منابع و دانش فنی مطلوب و ایجاد و بهره‌برداری از ظرفیتهای جدید و میزان مصرف و بازار داخلی، فولادسازان بتوانندضمن تحقق اهداف سند چشم انداز در تامین نیاز داخل و  کسب بازارهای جهانی گام بردارند.

بدیهی است چنانچه در بحث نوع تولیدات ، محل استقرار  و قیمت تمام شده معیارها به درستی دیده نشود، رقابت فولادسازان ایران با رقبای خارجی خود نتیجه‌ای جز شکست در بر نخواهد داشت. صنعت فولاد به دلیل تاثیر زیادی که بر روی توسعه صنعتی کشورها دارد صنعت مادر نامیده می شود و به همین دلیل مهمترین کالای صنعتی و عاملی اثر بخش در توسعه سایر بخش های اقتصادی، صنعتی، علمی و رفاه اجتماعی در سطح جهانی محسوب می گردد به طوری که میزان تولید و مصرف آن نشان‌دهنده پیشرفت کشورهاست. 

رشد 100 درصدی صادرات محصولات فولادی

 ایران سال 92  را بابیش از  2 میلیون تن صادرات و 6.3 میلیون تن واردات پشت سر گذاشت این در حالیست که در سال  93 این ارقام به 3.3 میلیون تن صادرات و 4.3 میلیون تن واردات رسید تا در مجموع 2 سال، افزایش 100 درصدی صادرات و کاهش 50 درصدی واردات فولاد را نسبت به مجموع سالهای 90 و 91 شاهد باشیم.

Description: 6

رشد 16 درصدی تولید فولاد خام و 74 درصدی فروش در گروه شرکت های فولاد مبارکه اصفهان

دستیابی به رکوردهای تولید روزانه، ماهانه و سالانه در کلیه واحدهای شرکت طی 2 سال گذشته  دستیابی به تولید 1172 هزارتن تختال در فولاد هرمزگان ، رشد 50 درصدی در تولید و فروش محصولات کیفی و ویژه (1680 هزار تن در سال 93) و پرداخت بیش از 720 میلیارد تومان در قالب مالیات و عوارض سالانه در سال1393 و افزایش 66 درصدی مشارکت کارکنان در نظام های تحولی بخش دیگری از گام های کارکنان فولادمبارکه اصفهان در راستای رسیدن به اهداف از پیش تعیین شده است.

 

Description: 9

پیشتازی در تولید فولاد خام گروه فولاد مبارکه ( فولاد مبارکه، سبا و هرمزگان) باعث شد تا این گروه در سال 92 به میزان 7 میلیون و 168 هزار تن و در سال 93 به میزان 7 میلیون و 472 هزارتن فولاد خام تولید نماید که با این ارقام، رشد 16 درصدی تولید فولاد خام گروه در مجموع دو سال 92و93 نسبت به مجموع دو سال 90 و91 را شاهد هستیم تا درصد سهم تولید فولاد خام فولاد مبارکه در ایران روی عدد 50.1 تثبیت گردد.

با بررسی برنامه و عملکرد سالهای 92 و93 تا مرداد سال 1394 درمی­یابیم فولادمبارکه در تمامی موارد به اهداف از پیش تعیین شده دست پیدا کرده و در مواردی بالاتر از برنامه حرکت نموده است. برای مثال تولید گندله سازی شرکت فولاد مبارکه در سال 92 برابر با 7 میلیون و 141 هزار تن بوده که در سال 93 با 13 درصد رشد به رقم 7 میلیون و 246 هزار تن رسیده است . در تولید واحدهای شماره 1 و 2 احیاء مستقیم شرکت فولاد مبارکه در سال 92 به میزان 6 میلیون و16 هزار تن و در سال 93 به میزان 6 میلیون و 513 هزارتن آهن اسفنجی تولید شده که رشد 16 درصدی تولید آهن اسفنجی در مجموع دو سال 92و93 نسبت به مجموع دو سال 90 و91 رقم خورده است.

Description: 14

فولادمبارکه سال 92 را با 97354  میلیارد ریال و سال 93 را با  102000 میلیارد ریال پشت سر گذاشت که این میزان فروش رشد 74 درصدی فروش در مجموع دو سال 92و93 نسبت به مجموع 0دو سال ماقبل خود را نشان می‌دهد.

صادرات در فولاد مبارکه 5 میلیارد دلار ارز عاید کشور کرد

با نگاهی به صادرات محصولات شرکت فولاد مبارکه طی سال‌های 93-90 به روند صعودی آن پی خواهیم برد تا جاییکه شرکت فولادمبارکه در سال 92  با صادرات یک میلیون و18 هزارو 534 تن محصول توانست سال 93 را هم با 1.475.000 تن محصول پشت سر گذارد تا ثبت رکورد سالانه صادرات از ابتدای راه اندازی تاکنون  و صادرات بیش از 10 میلیون تن محصولات فولادی تخت طی سالهای 80 تا 93 و ارزآوری بیش از 5 میلیارد دلار برای کشور را در کارنامه خود به ثبت برساند.

Description: 15

 

بازارهای صادراتی فولاد مبارکه در سال 92 خاورمیانه49 درصد ، 21 درصد خاور دور و 30 درصد اروپا بوده است. فولادمبارکه در سال 93 توانسته 53 درصد از صادرات خود را به  بازار اروپا ، 13 درصد خاور دور و 34 درصد خاورمیانه را از آن خود نماید که افزایش سهم بازار اروپا خود نشان دهنده کیفیت رقابتی محصولات فولادمبارکه با رقبای خارجی است.

سرمایه گذاری های جدید و تحقق طرح های توسعه درشرکت فولاد مبارکه اصفهان

از مهمترین پروژه های بهره برداری شده درسال های  92 و93 در شرکت فولادمبارکه می توان به راه اندازی و بهره برداری از واحد مگامدول B احیا مستقیم شهیدخرازی ، راه اندازی و بهره برداری از پروژه واگن برگردان شماره 2 ، راه اندازی و بهره برداری از پروژه گاززدایی RH-Top جهت تولید فولادهای کیفی اشاره کرد.

فولادمبارکه اصفهان همواره بر این عقیده استوار است که سرمایه گذاری های هدفمند و جدید راه را برای پیشرفت و بهبود سازمانی این بنگاه اقتصادی هموار خواهد نمود که در همین راستا مشارکت در فولاد سپید دشت با 65 درصدسهم ، ورق خودرو چهارمحال با 66.6 درصدسهم ، فولاد امیرکبیر کاشان با 53.2 درصد سهم ، الکترود گرافیتی اردکان با 39 درصد سهم ، کارخانه کنسانتره سنگان با100 درصد سهم وگندله سازی سنگان با 100 درصد سهم بخشی از سرمایه گذاریهای جدید شرکت درسال های  94 -92 میباشد.

توسعه زیر سقف فولاد سبا از هفتصد هزار به یک و نیم میلیون تن فولاد در سال ، ماشین ریخته گری شماره 5 با ظرفیت تولید یک میلیون 800 هزار تن تختال در سال ، مشارکت در اجرای شبکه فاضلاب شهری مبارکه و لنجان با سرمایه گذاری بیش از 120 میلیارد تومان ، آغاز توسعه زیر سقف فولاد هرمزگان از یک و نیم میلیون تن به 3 میلیون تن و آغاز به ساخت گندله­سازی فولاد هرمزگان از دیگر طرح های سرمایه گذاری است که در گروه فولادمبارکه برنامه ریزی و اجرا گردیده است.

 

گستردگی زنجیره تامین کالا و خدمات در گروه فولاد مبارکه اصفهان

گستره زنجیره تأمین مشتمل بر 2800 تامین کننده خدمات و کالا با حدود 80 درصد ساخت داخل ، شبکه گسترده مشتریان شرکت شامل 1000 کارخانه و کارگاه بطور مستقیم و 3000 کارخانه و کارگاه بطور غیرمستقیم ، مدیریت واحدهای تولیدی در گروه فولاد مبارکه مانند گالوانیزه فجر امیر کبیرکاشان، ورق خودرو چهار محال بختیاری و فولاد سپید دشت و انتقال دانش فنی به سایر شرکتها (گل گهر سیرجان، فولاد هرمزگان و...) با حدود یک میلیون نفر ساعت مهر تاییدی بر توانمندی متخصصین و کارکنان این گروه بزرگ صنعتی است.

صرفه جویی و مدیریت مصرف بهینه آب در تولید فولاد

با توجه به کمبود منابع آبی کشور و لزوم صرفه جویی در صنایع به ویژه صنعت فولاد ، شرکت فولادمبارکه اصفهان با استفاده از بروزترین تکنولوژی­ها در فرایند تولید و چرخه استفاده و تصفیه آب (تعریف پروژه های بهینه سازی در فرآیندهای تولید ، بازچرخانی و تصفیه آب خطوط تولید) و سرمایه گذاری در توسعه شبکه جمع آوری و تصفیه پساب شهرهای مجاور توانسته مصرف آب مورد نیاز خود را کاهش دهد تا جاییکه کل مصرف ویژه  آب  بر تن کلاف گرم این بنگاه تولیدی در سال 93 به رقم 4.13 مترمکعب رسیده است. این میزان مصرف به معنی کاهش 68 درصدی آب مورد نیاز تولید به نسبت استانداردهای پیش بینی شده اولیه میباشد.

البته راه اندازی و بهره برداری از پروژه های توسعه انرژی و سیالات شامل دریاچه مصنوعی سبا ، تصفیه خانه پساب صنعتی و انسانی سبا ، تصفیه خانه آب صنعتی و آشامیدنی سبا ، توسعه شبکه برق فولاد مبارکه و فولادسبا، راه اندازی و بهره برداری از جرثقیل 110 تن زیر سقف فولادسازی ، راه اندازی و بهره برداری از کوره پاتیلی LF6 ، بهینه سازی کوره های قوس الکتریک فولادسازی فولاد مبارکه ، راه اندازی بریکت سازی واحد احیاء مستقیم فولاد سبا و راه اندازی واحد انباشت و برداشت فولاد سبا از دیگر پروژه های مهمی است که در راستای افزایش ظرفیت و تولید کیفی در شرکت فولادمبارکه اصفهان برنامه ریزی و اجرا گردیده است.

فولاد مبارکه اصفهان، صنعت سبز کشور و دوستدار محیط زسیت

شرکت فولاد مبارکه متعهد است که تاثیرات زیست محیطی ناشی از فعالیت ها و محصولات خود را با به کار گیری روشهای مناسب و بهبود مستمر در عملکردها با رعایت اصول کلی همچون انطباق با قوانین و مقررات، استقرار مؤثر و بهبود مستمر سیستم مدیریت زیست محیطی، مشارکت در رسیدن به توسعه پایدار، مدیریت بر محصولات، پایش و گزارش دهی مناسب، ترغیب و تشویق تامین کنندگان و پیمانکاران در راستای حفظ محیط زیست و توجه به مسوولیت‌های اجتماعی زیست محیطی به حداقل برساند که در همین راستا سرمایه گذاری بیش از 200 میلیارد تومانی در تجهیز و در مدار قرار دادن امکانات کاهش اثرات زیست محیطی از جمله غبارگیرها و صرف هزینه سالانه 20 میلیارد تومان جهت نگهداری و تعمیرات تجهیزات فوق همراه با کاهش مصارف عمومی آب، برق و گاز به ازای تن تولید را در برنامه خود قرار داده است.

در این بین باید به انجام پایشهای زیست محیطی توسط آزمایشگاه های معتمد محیط زیست بصورت سه ماهه و ارائه گزارش به سازمان حفاظت محیط زیست ،  نصب و راه‌اندازی سیستم‌های لحظه ای پایش آلاینده ها (Online Monitoring) ،  حفظ و نگهداری از 1600 هکتار فضای سبز با پوشش گیاهی با مصرف آب کم و تصفیه پساب کارخانه و بازچرخانی پسابهای تصفیه‌شده در خطوط تولید و خرید پسابهای شهرهای مجاور نیز در راستای انجام تعهدات زیست محیطی شرکت اشاره کرد.

رسالت خطیر مسولیت های اجتماعی، افتخارات و دستاوردهای فولاد مبارکه اصفهان

شرکت فولادمبارکه اصفهان در همسویی با جامه عمل پوشاندن به مسئولیتهای اجتماعی خود توانسته با حمایت مالی از طرح های فرهنگی، اجتماعی، بهداشتی، مذهبی ، مشارکت در تکمیل ورزشگاه نقش جهان، مصلی اصفهان، کمپ امداد هلال احمر سه راهی مبارکه ، جشن گلریزان و راه اندازی رادیوفولاد در عرصه های فرهنگی نیز مشارکت فعال و قابل توجهی داشته باشد

فولاد مبارکه اصفهان از نظر میزان تولید و علم و فناوری یکی از افتخارات صنعت کشور است و تولیدات کمی ‌و کیفی فولاد مبارکه منشاء خدمات بسیار ارزنده‌ای در صنایع می‌باشد و همه کارکنان فولاد مبارکه در این افتخار آفرینی‌ها سهیم هستند.

Description: 18

کسب عنوان سازمان سرآمد سال ، کسب تندیس زرین تعالی سازمانی با بالاترین امتیاز (682 در سال 1393) ، کسب عنوان برترین شرکت دانشی کشور و راهیابی به جایزه مدیریت دانش (MAKE) آسیا ، کسب رتبه اول در گروه فلزات اساسی در رتبه بندی 100 شرکت برتر ایرانی، کسب عنوان برتر بهره وری در گروه صنایع معدنی ایمیدرو ، کسب تندیس نقره ای حمایت از حقوق مصرف کنندگان، دریافت گواهینامه CE MARKING ،کسب تندیس سیمین چهارستاره تعالی آموزش از جمله افتخارات سالهای 92 و 93 است که با همدلی همه مدیران و کارکنان این گروه صنعتی ایجاد گردیده است.

 

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۱۳ شهریور ۹۴ ، ۱۱:۲۷
آقای جویا

در بیانیه شماره یک مجمع دانشجویان عدالتخواه شیراز درباره زمینخواری در استان فارس مطرح شد:

دادستانی از ادامه مسامحه با پدیده شوم زمین‌خواری پایان دهد/ دادگستری شعبه‌ ویژه بررسی شکایات مردم در پرونده زمین‌خواری تشکیل دهد/جریان عدالتخواه پیگیر سرانجام پرونده‌های زمینواری خواهد بود

 

مجمع دانشجویان عدالتخواه شیراز در نخستین بیانیه اش درباره پرونده اخیر زمینخواری‌های استان فارس  با برشمردن آرمان انقلاب به عنوان مهمترین هدف از تشکیل حکومت اسلامی، آمادگی خود را برای برچیدن و خشکاندن ریشه‌های فساد در استان اعلام  و از دادستانی تقاضا کرد که به مسامحه با این پدیده شوم پایان داده و به عنوان مدعی‌العموم به پرونده وارد شود از مدیران عامل این موسسات غیر قانونی شکایت کند.

 

 

در این بیانیه همچنین از دادگستری درخواست کرده‌است که شعبه‌ای ویژه بررسی شکایات مردم پیرامون این پرونده مهم با قضات پاکدست، شجاع و با تجربه راه‌اندازی نموده تا ملجأ و پناهگاه خوبی برای رسیدگی به شکایات مردمی باشد. همچنین از مردم متضرر در پرونده زمین‌خواری‌ها خواسته است برای سرعت بخشیدن به روند قضایی این موضوع از مدیران عامل و سازمان‌های مربوطه شکایت کنند.

 

 

در این بیانیه آمده است: هیچ کس در این نکته شک ندارد که فساد در حوزه زمین و دست‌درازی به منابع ملی تحت عنوان باغ‌شهری، از شیراز به سایر کلان‌شهرها سرایت یافت و با گسترده شدن شیوه‌های مختلف آن کشور را در در حوزه فساد اقتصادی با بحران روبرو کرد.

 

 

این بیانیه می‌افزاید: جریان مفسدی که از اواسط دهه هفتاد رسما رنگ و بوی قانونی گرفت و سیل عظیمی از سرمایه‌ها را به سوی خود جلب کرد. سرمایه و ثروت‌های نجومی که هیچ‌گاه مقدار آن مشخص و معلوم نشد؛ همانطور که تا امروز سرنوشت آن و نحوه مصرف آن نیز غیر شفاف و مبهم و رازآمیز باقی مانده است.

 

 

در ادامه این بیانیه آمده است: تنها چیزی که از آن جریان سازماندهی شده سیستمی تحت لوای اسلام و انقلاب باقی مانده، حجم عظیم پرونده‌هایی است که در دست مردم سال‌های سال انباشت شد و میان قاضی‌های دادگستری پاس‌کاری بدون نتیجه شده است. مردمی که یا سرشان کلاه رفته است، یا زمین و اراضی‌شان غصب شده یا خانواده و سرمایه‌شان توسط این شرکت‌های باغشهر به نابودی رفته است.

 

 

در ادامه بیانیه دانشجویان عدالتخواه شیراز عنوان شده است: آسیب غیر قابل جبران به منابع طبیعی، تصرف و تخریب مراتع عشایر، شیوع مشکلات فرهنگی با تبدیل خانه‌های باغ شهری به خانه‌های تیمی فساد و ... تنها و تنها چند دستاورد پدیده باغشهرسازی در شیراز بوده است.

 

 

در ادامه این بیانیه خاطرنشان شده است: جریان عدالتخواه شیراز شاید تنها جریانی بوده است که از بدو تاسیس در اواسط دهه هشتاد، تمام قد و با تمام قوای خویش با این پدیده، فارغ از اشخاص و جایگاه‌هایشان به مبارزه برخاست و علی‌رغم تمام توهین‌ها، تخریب‌ها و پرونده‌سازی‌ها، هنوز بر همان مواضع، که برخورد بدون مسامحه با مفسدان ظاهرالصلاح این داستان تلخ بوده، پافشاری و اصرار ورزیده است.

 

 

این بیانیه در ادامه بیان می‌کند: رئیس سازمان امور اراضی کشور در پی بررسی‌های اخیر خود در استان فارس نکات مهم و قابل توجهی را مطرح کردند که  نخست برخی نکات مطروحه توسط ایشان را ذکر کرده و پس از آن لازم می‌دانیم در راستای رسالت خود مبنی بر مبارزه با فساد و بی‌عدالتی در هر شأنی و توسط هر شخصی و همچنین در راستای دفاع از این حرکت مثبت و رو به جلو و البته دیر هنگام، نکاتی را عنوان کنیم.

 

 

در ادامه این بیانیه یادآوری شده است: رئیس سازمان امور اراضی کشور نکات زیر را در این مورد مطرح نمودند: زمینخواری در فارس بر خلاف سایر استان‌ها حرکتی سازمان‌یافته و توسط شرکت‌های بزرگ بوده است در حالی که در سایر استان‌ها این تخلفات به صورت موردی اتفاق می‌افتد و... . عده‌ای با سوء استفاده از نام ائمه و اسامی مذهبی، شرکت‌های زمینخواری تشکیل و اقدام به تصرف اراضی دولتی و ملی به نفع خود کرده‌اند.

 

 

بیانیه مجمع دانشجویان عدالتخواه شیراز تصریح شده است: دومین مورد اینکه از جمله شرکت‌های مشکل‌دار در این زمینه، "شرکت فلاحت در فراغت" است؛ این شرکت اراضی گسترده‌ای را برای احداث باغ‌های مختلف از جمله باغ زیتون و بادام در قالب طرح یکپارچه‌سازی باغات تحویل گرفت و قرار نبود این اراضی را تفکیک و یا به باغشهر اختصاص دهد اما متاسفانه عده‌ای در درون این موسسه به صورت غیر قانونی و غیر مجاز اقدام به تفکیک اراضی، فروش آن به مردم و ساخت و ساز در آن قالب باغشهر کردند.

 

در ادامه این بیانیه تاکید شده است: سومین مورد اینکه هیچ یک از باغشهرهای فارس مجوز شورای عالی شهرسازی و یا مجوز تغییر کاربری از جهاد کشاورزی ندارد؛ تمامی این باغشهرها غیر قانونی هستند و به زودی کار تخریب ساختمان‌ها و دیواره‌های اطراف این باغشهرها با هدف یکپارچه‌سازی اراضی آغاز می‌شود.

 

 

در ادامه بیانیه دانشجویان عدالتخواه خاطرنشان شده است: به منظور تنویر افکار عمومی لازم می دانیم نکاتی را مطرح نمائیم: ما بر این باوریم که امروز شاید مهم‌ترین موریانه‌ای که در حال جویدن پایه‌های انقلاب اسلامی است، مسئله‌ای به نام فساد است و همچنین از بن جان به این کلام امام خامنه‌ای ایمان داریم که «تبعیض از فقر گزنده‌تر است» و بر این مبنا که داعیه و دغدغه عدالت‌طلبی در تمام وجوه را بر عهده داریم که البته این داعیه ریشه در اهداف بلند آرمان‌های انقلاب دارد؛ یعنی بر این باوریم که آرمان عدالت مهم‌ترین و شاید تنها هدف تشکیل حکومت اسلامی است در این راستا و با توجه به خاستگاه خویش از هر صدایی که مقابل فساد اقتصادی در تمام وجوه خود اعم از رانت‌خواری و زمین‌خواری و استفاده خصوصی از اموال عمومی و ... بایستد حمایت قاطع می‌کنیم و آمادگی خود را در همکاری  برای برچیدن و خشکاندن ریشه‌های فساد در این استان که به هیچ عنوان زیبنده جامعه اسلامی و خصوصاً سومین حرم اهل بیت(ع) نیست اعلام می‌کنیم.

 

 

در ادامه این بیانیه اذعان شده است: مشعوف و خوشحالیم که پس از گذشت چندین سال از طرح این دغدغه توسط افراد و تشکل‌های عدالتخواه در این استان، بالاخره برخی مسئولان به صدق مطالبات دانشجویان که البته همان مطالبات مردم محروم و مستضعف بود - پی بردند و پس از چندین سال فراموشی شاه‌مهره‌ها که جز از طریق سوء استفاده از نام‌های ولایت و بصیرت و ائمه، آبرویی برای خود کسب نکرده بودند دوباره این موضوع تبدیل به دغدغه برخی مسئولان شده است.

 

 

در ادامه بیانیه دانشجویان عدالتخواه بیان شده است: ما رسماً و قویاً به مسئولان مربوطه اخطار می‌دهیم، در صورتی که بخواهند با حقوق و احساسات مردم استفاده سیاسی کنند، و مسئله مبارزه با فساد اقتصادی را به صورت اهرم فشار سیاسی به کار برند، جریان عدالتخواه را رو در روی خویش خواهند دید، چرا که در نگاه ما کسانی که از مبارزه با فساد استفاده سیاسی می‌کنند، خودشان مفسدان سیاسی‌ای هستند که جرمی کمتر از گروه اول ندارند.

 

 

این بیانیه می‌افزاید: نکته قابل تذکر دیگر این است که مسئولان مربوطه باید مراقب این موضوع باشند که هزینه این فساد و سوء استفاده از اموال عمومی را مردم نباید پرداخت کنند. هزینه بیت المال باید به تمام و کمال بازگردد اما این موضوع نباید بر سر مردم خراب شود. اموالی که از مردم بالا کشیده شده است باید بازگردد و پول مردم باید از جیب مفسدان اقتصادی پرداخت شود؛ در واقع از اموال کسانی که فروش مال غیر کردند باید پول مردم داده شود. باید اموال کسانیکه با سوء استفاده از نام دین و تقدس و اصولگرایی و ... اموال نامشروع از جیب مردم کسب نموده‌اند، مصادره شود.

 

 

در ادامه این بیاینه آمده است: از مردم شریف و صبور شیراز و استان فارس دعوت می‌کنیم که با شکایت از اشخاص و مدیران عامل این موسسات غیر قانونی و کسانی که با وقاحت تمام اموال مردم را بالا کشیده و زندگی افراد بسیاری را در مضیقه قرار داده‌اند، در سرعت بخشیدن بر روند رسیدگی به این پرونده‌های محدود اما بزرگ وارد عمل شده و «نهضت» شکایت از این موسسات و مدیران عامل این شرکت ها را راه اندازی کنند.

 

 

دانشجویان عدالتخواه در ادامه این بیانیه تاکید کرده‌اند: از دادستانی تقاضا داریم که به مسامحه با این پدیده شوم پایان داده و به عنوان مدعی‌العموم به پرونده وارد شده و از مدیران عامل این موسسات غیر قانونی شکایت کنند.

 

در ادامه این بیانیه گفته شده است: مجمع دانشجویان عدالتخواه شیراز از دادگستری درخواست دارد که شعبه‌ای ویژه بررسی شکایات مردم پیرامون این پرونده مهم با قضات پاکدست، شجاع و با تجربه راه‌اندازی نموده تا ملجأ و پناهگاه خوبی برای رسیدگی به شکایات مردمی باشد.

 

 

در ادامه این بیانیه عنوان شده است: همچنین از صدا و سیما مطالبه جدی داریم در راستای بازگشتن حیثیت سومین حرم اهل بیت(ع) پیرامون این موضوع و در جهت شفافیت هر چه بهتر و بیشتر روند رسیدگی به این پرونده و شکایات مردمی، همکاری لازم را با دستگاه قضا در استان فارس به عمل آورده تا مردم از جزئیات رسیدگی به این پرونده آگاه شوند.

 

 

این بیانیه در ادامه تصریح می‌کند: در آخر هم چند کلامی را خطاب به جریان حزب الله در شیراز عنوان می‌داریم: شما نیک می‌دانید که وجود حتی یک فساد و ظلم در جامعه اسلامی که داعیه برقراری عدالت اجتماعی دارد، بسیار زننده و بر آبروی نظام آسیب زاست؛ چرا که ما می‌دانیم: «الملک یبقی مع الکفر و لا یبقی مع الظلم». شما به خوبی آگاهید که امیرالمومنین در نامه‌شان به مالک اشتر از کسانیک ه از اموال عمومی استفاده شخصی می‌کنند با عنوان محارب نام برده‌اند. با توجه به این نکات و ده‌ها نکاتی که از امام روح الله و امام خامنه‌ای فرا گرفته‌ایم، باید بدانیم که مسئولیت ما در مواجهه با فساد‌هایی که در نهایت موجب ناامیدی مردم از نظام جمهوری اسلامی می‌شود، سنگین‌تر و مهم‌تر است.

 

 

دانشجویان عدالتخواه در ادامه این بیانیه تصریح کرده‌اند: اگر عده‌ای که امروز به دنبال مبارزه با فساد و احقاق حقوق محرومان هستند حتی نیت‌های سیاسی در پس اعمال خود داشته باشند، این موضوع رافع مسئولیت ما نیست. واقعیت این است که مردم از ما انتظار دارند که در تنگناها و لحظات سختی که عده‌ای سرمایه‌سالار از خدا بی خبر، بر گرده‌های آنان تحمیل می‌کنند در کنارشان باشیم؛ آیا زمان آن فرا نرسیده است که فاصله نجومی خود از مردم و ولی‌نعمتان انقلاب را کم کرده و دغدغه و ناراحتی مردم تبدیل به دغدغه و ناراحتی ما شود؟ تا کی قرار است در زمین دو قطبی‌های غیر اصیل و غلط بازی کرده و با نام با حجاب- بد حجاب یا اصولگرا اصلاح‌طلب مقابل مردم بایستیم؟ اطمینان داشته باشید اگر مردم همان عاملان اصلی انقلاب را فراموش کرده و یا هر بار با بهانه و نام حزب و قبیله و فامیل و ... آنها را از یاد ببریم محکوم به فنا بوده و مردم با همان دستانی که انقلاب کردند، ما را کنار خواهند زد و از روی ما خواهند گذشت؛ امام روح الله می‌فرمایند: «اگر مسئله فقر حل نشود انفجاری رخ خواهد داد که اسلام هم جلودارش نخواهد بود».

 

 

در پایان این بیاینه خاطرنشان شده است: و جمله آخر اینکه: خداوند با هیچ کدام از انقلاب‌های دنیا بالاخض انقلاب ما عقد اخوت نبسته است. تاریخ پیرامون عملکرد امروز ما و شما به قضاوت خواهد نشست. مجمع دانشجویان عدالتخواه شیراز تا به نتیجه رسیدن این پرونده و بازگشت حقوق از دست رفته محرومین و مستضعفین و مجازات محاربان و مفسدان اقتصادی از هیچ گونه پیگیری و عملی مضایقه نکرده و تمام تلاش خویش را در این راه به کار خواهد بست.

 

به امید ظهور عدالت گستر گیتی

مجمع دانشجویان عدالتخواه شیراز

شهریور 94

 

انتهای پیام/

 

 

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۱۳ شهریور ۹۴ ، ۱۱:۲۳
آقای جویا

معرفی کتاب «درباره عربستان»

کتاب درباره عربستان تألیف: خانم «کارن الیوت هاوس»، ترجمه: «مرتضی رجائی خراسانی» و «فاطمه مهسا کارآموزیان» میباشد. مؤلف این کتاب پژوهشگری است که به مدت 35 سال به طور مکرر به عربستان سعودی سفر کرده و خود نیز در یک خانواده مذهبی بزرگ شده است. برای وی در ابتدای کار بررسی «صلح اعراب و اسرائیل»، «جنگ ایران و عراق»، «قیمت گذاری و فروش نفت» مهم بوده است اما حین کار مردم عربستان نیز برایش بسیار مهم شده اند، بطوریکه وی توجه خود را به وضعیت اجتماعی عربستان سعودی نیز معطوف میدارد. هدف این کتاب کنار زدن پوسته های «سنت» و «عقاید» از کالبد عربستان سعودی و تشریح نحوه عملکرد جامعه – تفکر و زندگی مردم سعودی- و آینده ای که ممکن است برای آنها رقم زده شود؛ میباشد. این پژوهشگر به طور خاص در این کتاب به بررسی شکنندگی رژیم حاکم در عربستان میپردازد. از آنجا که سعودی های زیادی با پیشینه و دیدگاههای بسیار متفاوت وی را در امر تحقیق همراهی کرده اند، لذا این تالیف در نوع خودش اثری بی نظیر است. خانم «کارن الیوت هاوس» جایزه «پولیتزر» را کسب کرده است.

کتاب «درباره عربستان» بر زندگی مردم سعودی و نحوه شکل گیری و سرکوب شدن آن توسط «سنتها» و «مقامات» - از شخصیت های مذهبی و ریش سفیدهای طوایف گرفته تا شاهزاده های حاکم- تمرکز دارد. تار تنیده شده از «سنتهای عربی» و «قوانین وهابی» به این معنی است که نه زنان آزادند و نه مردان! هر دو جنس در چارچوب انتظارات اجتماعی اسیر هستند. در نتیجه، ابتکار فردی و مخاطره پذیری در میان آنها وجود ندارد. عربستان جامعه پیچیده ای است که سعودی ها همیشه در حال عبور از پیچ و خم های آن لا به لای دیوارهای بلند «قوانین»، «محدودیت های دولتی» و «سنت های فرهنگی» میباشند. تنها تعداد بسیار کمی از سعودی ها نیرو و جسارت کاوش یا اعتماد بنفس لازم برای ترک این دخمه پرپیچ و خم را دارند؛ اما در سالهای اخیر اطلاعات سرازیر شده از اینترنت و تقاضای رو به رشد جوانان در جامعه پیچیده عربستان گسترش یافته و بنیان دیوارهای آن را به خطر انداخته است.

    در بهار عربی سال 2011 میلادی، بسیاری از رژیمهای عربی در خارج از عربستان سعودی که در گذشته پایدار تصور میشدند، به آشوب کشیده شدند. در حالی که سقوط دیکتاتورهای عربی توجه جهان را به خود جلب کرده بود، رویدادهای پادشاهی بحران زده «بحرین» مورد توجه «آل سعود» بود. از نظر «آل سعود» دیکتاتورهای عربی می آیند و میروند، اما سلسله های سلطنتی «مقدس» هستند. سلاطین، محبوب مردم و خداوند میباشند؛ که البته آنها نیز متقابلا در خدمت آنها میباشند. «بحرین» آینه ای بود که این افسانه عربی در آن شکسته شد. «آل سعود» وحشت زده از اینکه مبادا به زمین افتادن یک مهره سلطنتی کوچک آنها را نیز در معرض خطر قرار دهد، اقدام به اعزام سرباز کردند تا دوست سلطنتی خود را از غرق شدن نجات دهند. این پادشاهی ها فعلا دوام آورده اند.

خانم «کارن الیوت هاوس» وضعیت منطقه ای عربستان در خاورمیانه را نیز اینگونه تحلیل میکند که در دهه گذشته موج نفوذ ایران در منطقه افزایش داشته است، و بویژه در چند سال گذشته؛ و این امر اعتبار «ایالات متحده» در خاورمیانه را کاسته است. ارتباط امنیتی به شدت پیچیده نفتی میان «ایالت متحده» - «عربستان سعودی» حتی پس از به پایین کشیدن «حسنی مبارک» توسط آمریکا ادامه دارد. علاوه بر این، معضل ظهور و گسترش تروریسم در سرتاسر منطقه که در سی سال گذشته توسط خود «عربستان سعودی» پرورانده شده اند، نیز وجود دارد. از زمان حملات تروریستی 11 سپتامبر سال 2001، رژیم عربستان با یک معضل جدی بر اثر پشتیبانی از افراطیون مذهبی مواجه شد. «آل سعود» بایستی از حسن شهرت و حکومت خود در کشور محافظت میکرد و همین طور از کشور محافظش ایالات متحده که اغلب «هدف» تروریستهای افراطی بود. یکی از معضلات «عربستان سعودی» در فلسطین به معرض نمایش گذاشته می شود. دیپلماسی زیرک «ایران» در طول دهه گذشته از «تهران» یک «قهرمان» که بطور گسترده آرمان «فلسطین» را درک میکند، ساخته است و نه از «ریاض»! بیشتر «ایران» به عنوان مدافع «فلسطین» شناخته میشود، پس برای حکومت سعودی سخت است که به درخواستهای محافظ خود «ایالات متحده آمریکا» در قبال سازش «فلسطین» با «اسرائیل» تن بدهد. در مورد این موضوع مانند موارد دیگر، سیاست خارجی رژیم در قبال حقوق فلسطینیها در برابر منافع «آل سعود» بسیار کمرنگ است. خانواده سلطنتی معتقد است که بایستی خود را به عنوان «رهبر مسلمانان» و «مدافع وفادار» آنها جهت مشروعیت بخشیدن به حکومتشان نشان دهند. حفظ این وضعیت جهت رقابت با انقلابیون واقعی و با شهامت در «ایران» و ناراحت کننده تر بدون داشتن حمایت «ایالات متحده آمریکا» میباشد که این امر چالشی غیر قابل عبور برای رژیم سعودی ایجاد کرده است؛ بطوریکه اثبات آن برای حکومت «آل سعود» بیش از هر زمانی دشوار شده است، چراکه جوانان سیاسی و آگاه سعودی در انتقاد از دولت به خوبی میدانند که استفاده از سلاح اسلام برای رژیم سعودی تنها یک «فریبکاری» است! 

باید دانست که تنها دو قدرت بزرگ برای عربستان سعودی حائز اهمیت هستند: «ایران» و «ایالات متحده آمریکا». عربستان سعودی از «ایران» میترسد و ایران را هم به دلایل «سیاسی» و هم «مذهبی» بزرگترین تهدید خود میبیند. حکام سعودی فکر میکنند که هدف «ایران» اشغال دو مکان مقدس اسلام و اعلام دولت شیعه در مناطق نفت خیز استان های شرقی عربستان سعودی است که همجوار خلیج نشینهای امارات متحده عربی و بحرین هستند، جایی که اکثریت با شیعیان است. برای آل سعود، از دست دادن نفت و یا مشروعیت مذهبی به معنای شکستن طلسم سلطنت و سرنگونی پادشاهی است.

این پژوهشگر برجسته کتاب را با مثالی زیبا خاتمه میدهد. 747 سلطنتی سعودی پرواز میکند، هم پول فراوان دارد و هم نقص فنی! کابینش پر از خلبانهای آل سعود پیر و فرتوت است. هواپیما در حال از دست دادن ارتفاع و تمام کردن بنزین است. مسافرین آن در قسمت فرست کلاس شاهزاده های سلطنتی میباشند و در قسمت اقتصادی هواپیما شهروندان سعودی در ازدحام و ناراحتی در کنار هم نشسته اند. در میان آنها افراطیون مذهبی هستند که میخواهند هواپیما را برگردانند و همچنین تروریستهایی که میخواهند خلبان را بکشند و هواپیما را به مقصدی نامعلوم بربایند و بروند. شاید جایی در این هواپیما گروهی خلبان لایق که بتوانند هواپیما را به سلامت بنشانند، وجود داشته باشند؛ اما به نظر نمیرسد که هرگز به آنها فرصتی داده شود. هواپیما 747 در بین بادهای سخت پرواز میکند، شاید سقوط کند، شاید ربوده شود.
۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۱۳ شهریور ۹۴ ، ۱۱:۲۰
آقای جویا